Çocuk ile iletişim

Çocukların gelişimi her gün değişiklik göstermektedir. Çocuklar dünyaya geldikleri andan itibaren annelerinin ve babalarının söylediği her kelimeyi her cümleyi kaydederler ve bunları zaman zaman gelişimleri için kullanırlar. Çocuklar sadece kelimelerden ve cümlelerden değil, ebeveynlerinin vücut dillerinden de onların ne söylemek istediklerini anlarlar. Çocuğunuzu sevmek, onu başkalarının yanında veya yalnızken övmek, çocuklarınızda güven duygusunun gelişmesini, aynı zamanda da değerli olduklarını hissetmelerini sağlar. Çocuğunuzun yanlış bir davranışında sizin yapmanız gereken şey; çocuğu eleştirmek değildir, onun o davranışının eleştirmektir.

Örneğin; “çok yaramazsın” yerine “oda içerisinide koşmanı istemiyorum” şeklinde hitap edersek, çocuk hangi davranışını eleştirdiğimizi anlar. “Çok yaramazsın” şeklindeki genel ifadeler çocuğa neyi yapmaması gerektiğini, onun hangi hareketinden hoşlanmadığınızı belirtmede yetersiz kalır.

Çocuğunuzu kesinlikle başka çocuklarla kıyaslanmamalıdır. Her çocuğun farklı kişisel ve fiziksel özellikleri olduğunu unutmayın. Kıyaslama yapmak çocukta psikolojik olarak zedelenme oluştutur.

Çocuğunuza anlık tepkiler geliştirmeyin. Çocuklarınıza karşı, ebeveynler olarak tutarlı ve disiplinli olun. Eğer fazla gevşek veya fazla sıkı davranırsanız o zaman kontrolü elde tutamayacağınız gibi çocuğunuzda da gelgitler yaşanabilir.

Yapmasını istemediğiniz bir davranışı siz de yapmayın. Yapmasını istediğiniz bir davranışta ise ona siz örnek olun. Örneğin kitap okumak…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir