Erken okuma üstün zeka belirtisi midir?

Okuma, okuduğunu anlama ve yorumlama, okulda ve hayatta başarılı olmak için en gerekli temel becerilerden birisidir. Pek çok anne ve babanın, çocuklarının erken okumaya geçmesini istemesi ve bu yönde çok çaba sarf etmesi de bu yüzdendir. Hatta bazı anne babalar doğumdan hemen sonra çocuklarıyla erkenden konuşmaya başlar, onların kelime dağarcıklarını geliştirmek isterler, bebeklik dönemlerinde onlara masallar okur, hatta zeka gelişimleri için klasik müzik dinletirler.

Tüm bu çabaların sonucu olarak, çevremizde artık daha fazla çocuğun erken yaşlarda konuşmaya ve okumaya başladığını görebiliriz. Bu gözlemlere dayanarak, artık erken okuyabilmenin veya erken konuşmaya başlamanın, üstün zekalılığın bir belirtisi olmadığını söyleyenlerle karşılaşabilirsiniz. Peki bu doğru mudur? Erken okuma, üstün zeka belirtisi midir? Değil midir?

Erken okumanın, üstün zeka belirtisi olup olmadığını anlayabilmek için, çocukların dil gelişimlerini iyi anlamak gerekmektedir.

Çocukların bir dili öğrenmeleri için, o dilin onuşulduğu artamlarda bulunması, o dili konuşan insanları dinlemesi ve çevresindeki insanlarla konuşması gerekir. Tüm dünyadaki çocuklarda dili öğrenme aşaması benzer bir gelişim çizgisini takip eder. Fakat üstün zekalı ve yetenekli bir çocuk bu aşamaları daha hızlı geçer ve daha çabuk tamamlar. Örneğin yaşıtlarına göre daha uzun ve düzgün cümleler kurabilir.

Okumada çocuğun sadece harfleri ve kelimeleri ezberlemiş olması onun akıcı şekilde okuyacağını ve okuduklarını anlamlandıracağını garantilemez. İyi bir okuyucu, cümlenin sonuna geldiğince cümlenin başını da hatırlar. Böylece okuduğunu daha iyi anlamlandırır. Akıcı okumak ezberlemekten de ötedir. Kelimelere bakıp ne olduklarını hatırlamaktan daha ötede, eğer bir çocuk erken yaşlarında kendi kendine okumayı öğrenmişse, okudukları hakkında konuşuyor ve yorumlar yapıyorsa o çocuğun üstün zekalılık belirtileri gösterdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir