Üstün zekalılar öğretmenliği mezunları için birkaç tavsiye

Üstün Zekalılar Öğretmenliği mezunları, KPSS ile kadrolu öğretmen olarak MEB kurumlarına atandıktan sonra, adaylıklarının da kalkmasıyla birlikte Bilim ve Sanat Merkezleri‘ne başvuruda bulunabilirler. Bilim ve sanat merkezleri belirli dönemlerde öğretmen alımları yapmaktadır (2008 yılında yapılan sınav sonuçlarına göre öğretmen alımları yapılmaktadır, fakat bu sınavın da 3 yıllık geçerlilik süresi dolmuştur). Öğretmen arkadaşlara tavsiyemiz, illa ki bu alımları beklememeleri, atandıkları ildeki BİLSEM ile irtibata geçmeleri, hatta çaylarını içmeye gitmeleri, müdürlerle, öğretmenlerle ve öğrencilerle tanışmalarıdır. Zaten siz kendinizi tanıttığınızda, o kurumdakiler de size karşı özel bir ilgi gösteriyorlar. Belki de, MEB BİLSEM atamalarını beklemenize gerek kalmadan size teklif bile gelebilir, görevlendirme yoluyla, BİLSEM’de çalışabilirsiniz.

Burada, Bilim ve Sanat Merkezleri’nin adresleri ve iletişim bilgilerini bulabilirsiniz. Bilim ve Sanat Merkezleri’ne yapılan öğretmen alımlarının koşullarını, kılavuzları ve duyuruları da BİLSEM sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Üstün zekalılar öğretmenliği mezunları için birkaç tavsiye” için 5 yorum

 1. Selamlar, yorumunuza katılıyorum atandığınız yerdeki bilim sanat merkezlerine gidin çaylarını için, neler yaptıklarını inceleyin. Eğer bilsem müdürü ilgili ve araştıran biri ise sizi karşıdan kapacaktır. Ben 4 yıl Bursa ilçesinde boyunca bilim sanat ile birlikte ortak bir okulda sınıf öğretmenliği yaptım ve gönüllü olarakta akşam derslerinde bilim sanatta çalıştım. Fakat görevlendirmemi bilseme vermediler. Neden vermediklerini bilmek çok isterdim )) fakat maalesef çoğu bilim sanat merkezi ne yapacağından habersiz, ellerinde plan program olmayan, özel ders verme veyahut etüt merkezine dönmüş durumda. Bakanlığımızın buna el atıp düzenlemeler yapması en büyük temennim.
  Bu arada bilim sanatlara atanmak öyle sanıldığı gibi çok kolay değil. Arkadaşımızın anlattığı gibi kadronuz ile bilsemlere atanmak istiyorsanız 2007 yılı yazında bakanlığın bilsemlere öğretmen seçmek için yapmış olduğu sınavadan 70 puan barajını geçmeniz gerekiyor. Aksi taktirde mebsis siteminde tercih dahi yapamıyorsunuz. Maalesef bilsemlere atanmamız sadece görevlendirmeler ile oluyor. Şuan çalışan arkadaşlarımızın hepsi de görevlendirme çalışıyorlar. Saygılarım ile Mustafa KOMRAT. Detaylı bilgi almak isteyen arkadaşlar bana mail ile ulaşabilirler mustafakomrat@hotmail.com

 2. Bilseme ancak görevlendirme ile gidebilirsiniz. Bilsemin kendi seçme sınavları var. MEB’de üstün zekalılar öğretmenliği diye bir kadro yok. Bu bölüm mezunları en iyi ihtimal ile sınıf öğretmeni olabilir. Zaten bu bölümden mezun olan kişi fizik, kimya, biyoloji, matemetik, bilgisayar …. derslerinden hangisini verecek. MEB’e göre lisans mezunları üstün yetenkliler alanında yüksek lisans ve doktora yaparak kendilerini branşlarında geliştirmeli. Örneğin matemetik öğretmeni üstün yetenklilerde matemetik eğitimi alanında yüksek lisans ve doktora yapabilir. Asıl bu tarz öğretmen gerekli.
  Sanki BİLSEM’ler hakkınız mışda verilmiyormuş gibi bir algı içerisinde olmayın.

 3. Bu bölümü bitiren tüm arkadaşlarda ister istemez, BİLSEM’de çalışma isteği oluyor. Eğer üstün zekalı bireyler BİLSEM’lerde değil de, örneğin normal okularda üstün zekalılar sınıfında olsaydı bu sefer de üstün zekalılar öğretmenliği mezunu arkadaşlar bu sınıflarda çalışmak isteyecekti.
  Yani olay tamamen üstün zekalı çocuklarla buluşma ve çalışma isteğinden kaynaklanmaktadır. Sorun ise MEB’in ufacık da olsa (ek puan, öncelik vs…) hiçbir ek avantaj sağlamamamasıdır.
  Yoksa tüm arkadaşlarımız çok iyi bilirler ki mezuniyet sonrası kimse kendilerine BİLSEM sözü vermemiştir.

 4. düşünmemiz gereken nokta şudur. bilsemlere devam eden çocukların ilgi alanlarını kim belirliyebilir. yaratıcılıki düşünme becerileri derslerini kim vermelidir? buraya seçilen öğretmenlerin üstün zekalılarla ilgili bilgisi ve tecrübesi nedir. kimsenin söz verip vermemesi önemli değil. mesele olan bu çocuklar için yeterli olan kimdir. hazır yetişmiş ve 4 yıl gibi stajerlik yapmış üstün zekalılar öğretmeninin karşısına bu alanda hiç pratiği ve delme çatma bilgiler edinmiş sınıf öğretmenini koymak kadar hafif bir davranışın içine girmeyin. bunu yaparsanız şu an ki bilsemleri görürsünüz. saygılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir