Üstün zekalı çocuklar niçin özel eğitim almalıdır?

Üstün yetenekli çocuklar özel eğitim almadıkları takdirde yeteneklerinin sönmesiyle karşı karşıya kalabilirler. Belki de yıllardır bu alana gereken ilginin gösterilmemesi, nice üstün zekalı bireyin keşfedilmemesine ve ülkenin belki de en önemli insan kaynağını oluşturacak bu bireyleri göz ardı etmemize yol açmıştır.

Özel eğitim denildiğinde insanların aklına genellikle görme, işitme problemleri olan veya zihinsel olarak engelli bireylere verilen eğitim gelmektedir. Gerçekte ise özel eğitim gerektiren birey denilince, kişisel özellikleri ve eğitim gereksinimleri bakımından, akranlarından beklenen düzeyden daha farklı özellikler gösteren bireylerden bahsedilmektedir.

Programların ortalama bir bireyin seviyesine göre hazırlanmakta, akranları açısından öğrenme yetenekleri daha üst düzeyde olan üstün zekalı çocuklar bu uygulamadan zarar görmektedirler. Arkadaşlarının içerisinde dışlanmamak ve onlara uyum sağlamak isteyen bir çocuk da yeteneklerini kısma ve potansiyelini kullanmama gibi bir sorunla karşı karşıya kalabilir.

Sosyal adalet ve eşitlik kavramları gereğince tüm bireylerin ilgileri, yetenekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda hak ettiği eğitimden yararlanması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir